Rodeo results are in from the weekend in Hudson’s Hope

Photo by District of Hudson's Hope Facebook page

FORT ST. JOHN, B.C. – Senior and Junior high students competed in Hudson’s Hope High School Rodeo this past Saturday and Sunday.

In the Senior high division,

Barrel Racing

  • Lainey Proctor – Prince George 17.157 seconds
  • Madalyn Fraser – Rose Prairie 17.169 seconds
  • Brooke Swaffield – Dawson Creek 17.335 seconds

Break Away Roping

  • Kate White – Dawson Creek 2.6 seconds
  • Fallyn Mills – Pink Mountain 3.6 seconds
  •  Hanna Pederson – Gundy 4.8 seconds

Tie Down Roping

  • Ben Jackson – Hudson’s Hope 11.5 seconds
  • Derek Hadland – Baldonnel 13.4 seconds
  • Dexter Keith – Peace River District 20.5 seconds

Goat Tying

  • Brooke Swaffield – Dawson Creek 8.7 seconds
  • Fallyn Mills – Pink Mountain 9.4 seconds
  • Tommi-Sue Little – Dawson Creek 9.8 seconds

Steer Wrestling

  • Zane Jones – Dawson Creek 15.4 seconds
  • Ben Jackson – Hudson’s Hope 16.3 seconds

Saddle Bronc

  • Tyrel Robert – Fort St. John 62 points

Bull Riding

  • Denton Spiers – Quensel 61 points

Team Roping – Mixed

  • Hanna Pederson/Tyrel Bondaroff 10.4 seconds
  • Zane Jones/Jaytin Jones 10.5 seconds
  • Fallyn Mills/Megan Smith 12.0 seconds

All Around Cowboy

Ben Jackson – Hudson’s Hope 46 points

All Around Cowgirl

Fallyn Mills – Pink Mountain 55 points

In the Junior Division

Barrel Racing

  • Tate Rohloff – Sunset House, AB 16.874 seconds
  • Fallon Jones – Prince George 17.368 seconds
  • Twiggy Esau – Arras 17.887 seconds

Break Away Roping – Girls

  • Rylie Bondaroff – Arras 7.2 seconds
  • Twiggy Esau – Arras 21.0 seconds

Break Away Roping – Boys

  • Wyatt Bondaroff – Arras 12.4 seconds

Goat Tying – Girls

  • Rylie Bondaroff – Arras 10.0 seconds
  • Tate Rohloff – Sunset House, AB 11.7 seconds
  • Kali Clare Atkings – Fort St. John 12.1 seconds

Goat Tying – Boys

  • Tyler Peserson – Gundy, AB 12.3 seconds
  • Jesse Jones – Dawson Creek 16.5 seconds
  • Wyatt Bondaroff – Arras 19.2 seconds

Tie Down Roping – Boys

  • Tyler Pederson – Gundy AB 22.1 seconds

Team Roping – Mixed

  • Carson Johnson/Jesse Jones 27.5 seconds

All Around Cowboy

  • Jesse Jones – Dawson Creek 49 points

All Around Cowgirl

  • Twiggy Esau – Arras 58 points.

Comments

Have something you'd like to add? Read our comment policy by clicking here.