Peace Motocross Association riders rip around Taylor Motocross Track

The races held at the Taylor Motocross were the second of the young season so far for the Peace Motocross Association. Below are the results of the top three finishers from each category on the day:

Moto 1 group

Quads A&B: 1st place Bryton Curry, 2nd place Trevor Kaczmarck, 3rd place Brad Doll

Supermini: 1st place Tanner Merrick, 2nd place Paxton Nichols, 3rd place Clinton Sendziak

250 Int/Exp: 1st place  Aaron Hommy, 2nd place Erik Harvey, 3rd place Tim Doll

125 Nov/Jr: 1st place Jeremy Franklin, 2nd place CJ Wesloski, 3rd place Larissa McGlynn

65 cc: 1st place Reed Merrick, 2nd place Zane Lepine, 3rd place Reis Lepine

Youth: 1st place  Matthew Davenport, 2nd place Justin McGlynn, 3rd place Erik Harvey

50 cc (7-9): 1st place Seth Joyce, 2nd place Teron Anderson, 3rd place Kaarben Greco

Vet Master/Vet Jr/25+: 1st place Aaron Hommy, 2nd place Lee Mundt, 3rd place Cameron Hood

80 cc (7-11) (12-16): 1st place Tanner Merrick, 2nd place Paxton Nichols, 3rd place Daniel Sivorot

Ladies A&B: 1st place Larissa McGlynn, 2nd place Ashley Warnock, 3rd place Britnee Severson

250 Nov/Jr: 1st place Jordan Lee, 2nd place Brandon Linden, 3rd place Mark Harris

125 Int/Exp: 1st place Tim Doll, 2nd place Jared Swanberg, 3rd place Josh Mayhem

50 cc (4-6): 1st place Ryler Moffatt, 2nd place Nathan Sendziak, 3rd place Michael Winters

Moto 2 group

50 cc (4-6): 1st place Michael Winters, 2nd place Ryler Moffatt, 3rd place Nathan Sendziak

Quads A&B: 1st place Bryton Curry, 2nd place Brendon Lee Ross, 3rd place Trevor Kaczmarck

Supermini: 1st place Tanner Merrick, 2nd place Marqus Dunaway, 3rd place Paxton Nichols

250 Int/Exp: 1st place Aaron Hommy, 2nd place Tim Doll, 3rd place Erik Harvey

125 Nov/Jr: 1st place Jeremy Franklin, 2nd place Bradyn Rouble, 3rd place CJ Wesloski

65 cc: 1st place Reed Merrick, 2nd place Zane Lepine, 3rd place Cole Sorensen

Youth: 1st place Erik Harvey, 2nd place Matthew Davenport, 3rd place Tim Doll

50 cc (7-9): 1st place Teron Anderson, 2nd place Kaarben Greco, 3rd place Sawyer Demoulin

Vet Master/Vet Jr/25+: 1st place Lee Mundt, 2nd place Aaron Hommy, 3rd place Cameron Hood

80 cc (7-11) (12-16): 1st place Tanner Merrick, 2nd place Paxton Nichols, 3rd place Curtis Kotscherofski

Ladies A&B: 1st place Larissa McGlynn, 2nd place Ashley Warnock, 3rd place Tanna Buchanan

250 Nov/Jr: 1st place Jordan Lee, 2nd place Mark Harris, 3rd place Brandon Linden

125 Int/Exp: 1st place Jared Swanberg, 2nd place Adam Haycock, 3rd place Tim Doll

Riders from the Peace Motocross Association will be off for the long weekend, however they will return with a double header of competition from Fort St. John as they will be on the track May 25 and 26.

Comments

Have something you'd like to add? Read our comment policy by clicking here.