Peace Curling cash spiel Friday results

The Peace Curling Association is holding the Rhyason Contracting and Tidy Trucking Cash Spiel this weekend at the FSJ Curling Club.  The event continues through the weekend with the finals at 3:30pm Sunday.

Here are the results from Friday.

3pm PCA Challenge Division Results
 
Jordan Steinke (Dawson Creek) over Bob Cooper (FSJ)
Jordan Guenette (GP) over Glen Godberson (FSJ)

Sun Life Financial Competitive Division
 
3pm A-Event Results
 
Randy Maxwell 5
Mark Pillsworth   4
 
Graham Powell  6
Larry Ziprick  3
 
Mark Heartt   7
Kurt Balderston 5
 
Kelsey Dusseault   5
Jen Fewster   2
  
3pm PCA Challenge Division Results
 
A-Event
 
Jaclyn Huitt   8
Dorothy Trask 4
 
Dont Dumont 8
Shaw Ward  4
 
Delia DeJong 7
Brett Vavrek   6
 
Stephanie Yanishewski   9
Norma Huitt   6

Sun Life Financial Competitive Division
 
6pm A-Event Results
 
Geoff Walker    8
Kelly Ollenberger    4
 
Graham Powell     8
Randy Maxwell     1
 
Jeff Ginter    6
Mark Heartt    3
 
PCA Challenge Division
 
6pm A-Event Results

Jordan Steike defeated Jaclyn Huitt

Jordan Guenette defeated Stephanie Yanishewski

Don Dumont defeated Delia DeJong

B-Event

Dorothy Trask defeated Bob Cooper 

 
Sun Life Financial Competitive Divsion
 
9pm Draw B-Event Results
 
Greg Pasichnuk  6
James Buehler    2
 
Larry Ziprick        8

Mark Pillsworth    3

 
Jen Fewster    7

Mark Heartt    6

 
Kurt Balderston    8

Max Huitt    2

 
PCA Challenge Division
 
9pm A-Event Draw Results
 
Jordan Steinke    8
Jordan Guenette    3
 
B-Event
 
Delia DeJong    10
Norma Huitt    9
 
Brett Vavrek    10

Shawn Ward    1

 
Stephanie Yanishewski    10

Dorothy Trask    6

 
 
 
The A-finals are set in both the Sun Life Competitive and the PCA Challenge Divisions.
 
A-qualifiers go at 10:00 am Saturday.
 
Sun Life Financial Competitive Division
 
A-qualifiers
 
Geoff Walker (Grande Prairie), runner-up at the first tour stop in GP, will face Graham Powell (Sexsmith), former mixed provincial champion.
 
Jeff Ginter (Dawson Creek) and Kelsey Dusseault (Sexsmith), both playing in their first tour events will meet in the second A-qualifier.
 
 
PCA Challenge Division
 
A-qualifier (only one)
 
Jordan Steinke (Dawson Creek), 2010 juvenile provincial champions will face Don Dumont (Falher), master men’s team.  This is a matchup featuring youth vs experience.

Comments

Have something you'd like to add? Read our comment policy by clicking here.